منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
مهدی صادقلو
[well]

سلام

مهدی صادقلو هستم.

مدرس و مربی سخنرانی و فن بیان و نویسنده کتاب الفبای سخنرانی

حتماً از اینکه رشته تحصیلی من مهندسی هوافضا گرایش پیشرانه هواپیما است تعجب خواهید کرد. در راستای رشته تحصیلی و علاقه‌ام؛ مدت زمان زیادی را در صنایع هواپیمایی به عنوان کارشناس فنی فعالیت کردم و تجربیات تلخ و شیرین بسیاری را در این مدت کسب کرده‌ام.

plymouth-crowd-3

مهم‌ترین نکته‌ای که در محیط کار حرفه‌ای و تخصصی متوجه شدم این است که هر قدر هم بار دانشی بالایی داشته باشیم اما توان ارائه آن را نداشته باشیم؛ رشدی نخواهیم داشت.

همیشه در محل کارم زمانی که مدیران ارشد و دیگر مسئولین برای بازدید از پروژه‌ها مراجعه می‌کردند، من و همکارانم مخاطب و بازدیدکنندگان متکلم وحده بودند. هرگز نمی‌توانستیم خواسته خود را آن‌طور که تمایل داشتیم بیان کنیم. وقتی درخواست و یا گزارشی را ارائه می‌دادیم؛ هرگز نمی‌توانستیم آن‌ها را متقاعد کنیم. این عدم توانایی ها در ارائه، در بیان و در متقاعدسازی برای من بسیار آزاردهنده بود و همیشه به دنبال راهی بودم که بتوانم دانش خود را در این زمینه افزایش دهم.

بدین‌ترتیب تصمیم گرفتم ابتدا مهارت‌های حرفه‌ای گفتاری و سخنرانی را بیاموزم. در حین آموزش، به این نتیجه رسیدم که ناتوانی قبلی من در مهارت‌های ارتباطی کاملاً بدیهی بوده است. چرا که تخصص و دانش من، کار با دستگاه ها، تجهیزات و ابزارهای مرتبط بود در صورتی که تخصص و دانش مسئولین ذکر شده، صحبت، گفتگو، مذاکره و متقاعد سازی بود. اگر کمی دقت کنید این نکته در تمامی محیط‌های تخصصی وجود دارد.

بعد از اینکه در حوزه ارتباطات کمی مهارت پیدا کردم متوجه شدم ارتباط با انسان‌ها و گفتگوی مؤثر، بسیار لذت بخش‌تر از کار با هواپیماست. بنابراین کسب مهارت در حوزه ارتباطات به ویژه فن بیان و سخنرانی را با علاقه و جدیت بیشتری ادامه دادم.

بعد از برگزاری سمینارها و سخنرانی‌های متعدد، تصمیم گرفتم تکنیک‌ها و نکات مهم و مؤثر را برای داشتن سخنرانی موفق، در قالب کتابی گردآوری کنم و پس از آن موفق به نوشتن کتاب الفبای سخنرانی شدم.

وقتی محتوای ترجمه شده کتاب الفبای سخنرانی را با Julian Treasure  یکی از بزرگترین مربیان سخنرانی در دنیا در میان گذاشتم؛  سادگی و کاربردی بودن مطالب کتاب نظر ایشان را جلب کرد و طی متن کوتاهی، مطالعه کتاب را به تمامی ایرانیان توصیه کردند.

هم‌اکنون بعنوان مدرس و مربی سخنرانی و مهارت های ارتباطی، بسیار خوشحالم که می‌توانم در این زمینه، به دیگران کمک کنم تا در اجتماع مؤثر باشند، بتوانند به راحتی صحبت کرده و نظر خودشان را بیان کنند.

[/well]