منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

تقویت فن بیان - صادقلو

به شما یک قول بدهم، مقاله چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟ جامع ترین مقاله ایی است که در مورد فن بیان میتوانید در بین مقالات فارسی پیدا کنید!

چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

سال­ها پیش، زمانی که اطلاعاتی در مورد مهارت­های ارتباطی و فن بیان نداشتم؛ یکی از بزرگ­ترین دغدغه­ها و چالش­های من، وقتی بود که در اجتماع و بیشتر در محل کار، موقعیت­ها و شرایطی پیش می­آمد و در آن شرایط نیاز بود با شخصی یا اشخاصی صحبت کنم و بتوانم آنها را متقاعد کنم. در بیشتر این موقعیت­ها من مغلوب شخص مقابل شدم و به طور معمول نمی­توانستم به هدف اصلی خودم (که همان متقاعد ساختن شخص یا اشخاص مقابل بود) برسم.

شاید بتوان گفت یکی از رویاهای من این بود که مانند برخی از افراد، بتوانم به راحتی با کمی صحبت کردن، به خواسته­ام برسم و فن بیان قابل قبولی داشته باشم.

اغلب ما، با شرایط و موقعیتی که گفتم مواجه شدیم. در این موقعیت­ها با فرصت­هایی مواجه می­شویم که اگر در آن فرصت بتوانیم خوب صحبت کنیم و به اصطلاح فن بیان خوبی داشته باشیم؛ به موفقیت­های کوچک و بزرگی دست پیدا می­کنیم.و البته اگر هم نتوانیم خوب صحبت کنیم مسلماً فرصت را از دست داده­ایم. اینجاست که فن بیان می­تواند به ما کمک کند تا هیچ فرصتی از دست نرود.

در این نوشته تلاش می­کنم به مواردی اشاره کنم که با دانستن و انجام دادن آنها، از فن بیان خوبی برخوردار خواهیم شد.

اگر تصمیم گرفته­ اید در جامعه فعلی و در دنیای رقابت­های گوناگون موفق شوید؛ نیاز به فن بیان خوبی خواهید داشت. چون بخش زیادی از موفقیت­های ما ناشی از نحوه معرفی کردن، صحبت کردن و به طور کلی فن بیان ما خواهد بود.

همه ما بسیاری از افراد موفق را می­شناسیم که شاید رشته تحصیلی آنها کاملاً مغایر و متفاوت با شغل فعلیشان باشد. اما تنها به واسطه داشتن فن بیان خوب، در حوزه دیگری رشد کرده و موفق شده­اند. در ادامه به چند نفر از افرادی که موفقیت خود را مدیون فن بیان هستند اشاره می­کنم.

عادل فردوسی پور مجری توانمند برنامه ۹۰

دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه شریف

بی شک فن بیان خوب عادل فردوسی پور در کنار علاقه شخصی وی به گزارشگری فوتبال، ابزار مهم موفقیت او محسوب می­شود.

تقویت فن بیان

رضا رشیدپور مجری پر انرژی و توانمند تلویزیون و برنامه حالا خورشید

تحصیل کرده در رشته مهندسی عمران

اگر بیننده یکی از برنامه­های رضا رشیدپور بوده باشید؛ قطعاً متوجه مهارت بی نظیر او در فن بیان و گفتگو کردن

شده­اید.

تقویت فن بیان

حسن ریوندی کمدین و طنز پرداز قهار

دارای مدرک کارشناسی در رشته تربیت بدنی

فن بیان قوی حسن ریوندی، سبب موفقیت او در طنز و استندآپ شده است.

تقویت فن بیان

دکتر مرتضی حیدری گوینده خبر

فوق لیسانس فیزیوتراپی و دکترای مدیریت

فن بیان مرتضی حیدری به حدی عالی است و تسلط وی بر روی گفتگوی بداهه به قدری بالاست که اجرای پر چالش­ترین گفتگوها از جمله مناظره­های انتخاباتی و گفتگوهای ویژه خبری را به او می­سپارند.

 

تقویت فن بیان

 

 

به راستی می­توان گفت فن بیان معجزه می­کند. بی دلیل نیست که اسکاول شین در کتاب خود می­نویسد:

کلام تو عصای معجزه­ گر توست.

اگر به دنبال موفقیت هستی؛ به فن بیان توجه کن. بدون صحبت کردن و بدون فن بیان ، زحمت تو چندین برابر خواهد شد. بدون فن بیان قادر به رقابت و دفاع نخواهی بود. بدون فن بیان ، میدان را برای دیگران خالی می­کنی.

اگر به دنبال موفقیت هستی؛ به فن بیان توجه کن. اگر خواهان رشد و پیشرفت هستی؛ به فن بیان نیاز داری.

و هر کجا در هر موقعیت و جایگاهی که هستی؛ فن بیان تو تعیین کننده میزان موفقیت توست.

و به قول استاد سخن، شیخ اجل، سعدی شیرازی:

تا مرد سخن نگفته باشد      عیب و هنرش نهفته باشد

اگر صاحب هنر هستی، برای ابراز و ارائه آن به فن بیان نیاز داری. اگر فروشنده و یا مدرس هستی؛ به فن بیان نیاز داری. اگر پدر یا مادر هستی؛ به فن بیان نیاز داری. اگر دانشجو یا دانش­آموز هستی؛ به فن بیان نیاز داری.

و به طور کلی اگر در اجتماع زندگی می­کنی یعنی در ارتباط با انسان­ها هستی پس به فن بیان نیاز داری.

 

منظور ما از فن بیان چیست؟

فن بیان از نظر زبان شناس ­ها، خواننده ­ها، مجری­ ها، گوینده­ ها، روابط عمومی­ ها، مدرس­ه ای مهارت­ های ارتباطی و سخنران­ ها تعریف ­های متفاوت و مختلفی دارد. اما تعریفی که من در این نوشته در نظر گرفته­ام این است:

 

فن بیان یعنی بدانیم و بتوانیم طوری صحبت کنیم که:

مخاطب از هم صحبت بودن با ما نه تنها خسته نشود بلکه لذت هم ببرد.  

تقویت فن بیان

کلام ما اثرگذار باشد و بتواند ما را به هدف­مان برساند.

تقویت فن بیان

برای اثرگذاری مخاطب، نیازی به زیاد حرف زدن نداشته باشیم؛ بلکه به اندازه صحبت کنیم و بهترین نتیجه را بگیریم.

تقویت فن بیان

لطفاً دوباره تعریف فن بیان را مطالعه کنید. آیا این تمام هدف ما از صحبت کردن نیست؟ و این خواسته قلبی من بود زمانی که دانشی در حوزه فن بیان و سخنرانی نداشتم. برای آنکه به خواسته­ام در گفتگو برسم، سعی می­کردم به طور مفصّل توضیح دهم و یا حتی مقدمه­سازی داشته باشم. به همین دلیل، در موقعیت­ها خیلی صحبت می­کردم و در نهایت به هدفم و خواسته­ام نمی­رسیدم.

اگر شما هم مثل من، تا الان تصور می­کردید که در گفتگوها برای رسیدن به خواسته خودمان لازم است به طور مفصل توضیح و شرح دهیم؛ لطفاً همین الان این تفکر را اصلاح کنید. چون طبق تعریف بالا، فن بیان مصداق این شعر ماندگار از نظامی است:

با این که سخن به لطف آب است           کم گفتن هر سخن صواب است

آب ار چه همه زلال خیزد             از خوردن پر ملال خیزد

کم گوی و گزیده گوی چون در           تا ز اندک تو جهان شود پر

 

احتمالاً بارها در برنامه­ های تلویزیونی و رادیویی، شاهد گفتگوی مجری با یک مهمان و یا کارشناس بوده­ اید. در بسیاری از اوقات، با اینکه از قبل مهمان و کارشناس مربوطه، در خصوص تمامی مدت زمان در اختیار و مدیریت آن، کاملاً توجیه می­شود اما در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که نمی­تواند به خوبی از زمانش استفاده کند. در نتیجه صحبتش به درازا می­کشد و مجری به ناچار صحبت وی را با گفتن عبارت­های همچون: متشکرم از شما و… ، قطع می­کند.

این نشان می­دهد که به طور معمول در گفتگوها، متوجه خستگی ذهن مخاطب نیستیم و به علت نداشتن برنامه مشخصی (طراحی و پیکربندی) برای صحبت و در نتیجه عدم مدیریت زمان، در نهایت یا به هدف و خواسته خود از گفتگو نمی­رسیم و یا اینکه با صرف چندین برابر انرژی بیشتر به هدف خود می­رسیم.

فن بیان به چه دردی میخوره؟

اگر مهارت گفتگوی موثر و فن بیان را کسب کنیم؛ در موقعیت­های مختلف، در سریع­ترین زمان ممکن صحبت خود را مطرح می­کنیم، به اندازه نیاز در مورد آن توضیح می­دهیم، جمع بندی می­کنیم و به هدف نهایی خود از آن صحبت می­رسیم. با داشتن مهارت فن بیان ، مخاطب یا مخاطبان شما از هم صحبتی با شما لذت خواهند برد و کلام شما هرگز باعث خستگی مخاطب نخواهد شد. همچنین درک و فهم صحبت شما توسط مخاطب کاملاً آسان خواهد بود.

چه کسانی فن بیان خوبی دارند؟

اجازه دهید با چند سؤال مجزا به پاسخ این سؤال برسیم.

به نظر شما از بین افرادی که رانندگی بلدند؛ چه کسانی در رانندگی ماهرتر هستند؟ (یا در اصطلاح دست فرمان بهتری دارند؟)

از میان اشخاصی که شنا بلدند؛ چه شخصی بهتر، راحت­ تر و بیشتر شنا می­کند؟

چه شخصی بازیگر بهتری است؟

از بین بازیکنان فوتبال، کدام بازیکن حرفه­ ای­ تر است؟

در جمع خانم­ های خانه­دار، کدامشان دستپخت بهتر و خوشمزه ­تری دارند؟

حتماً متوجه منظور من شدید. در پاسخ به چند سؤال بالا، به کسانی می­گوییم ماهرتر و یا بهتر که آن کار را بارها بارها و بارها انجام داده­اند.

در حقیقت راننده ماهر، کسی است که بیش از دیگران رانندگی کرده است. این راننده دقیقاً می­داند وقتی به پیچ جاده می­رسد چه رفتاری باید نشان دهد. از کجای پیچ عبور کند. چه تغییراتی در سرعت ایجاد کند. چون بارها و بارها این کار را انجام داده است. پس از این مثال­ها می­توانیم به این نتیجه برسیم که:

کسی ماهرتر است که بیشتر انجامش داده

این اصل در مورد فن بیان و گفتگو کردن هم صدق می­کند. شخصی فن بیان بهتری دارد که به واسطه شرایط محیطی و یا شغلی، بیش از دیگران در موقعیت­های صحبت کردن قرار گرفته است. مانند سخنران­ها، مجری­ها، گوینده­ها، منشی­های حرفه­ای، مسئولین روابط عمومی، معلم­ها و مدرس­ها، بسیاری از فروشنده­های حرفه­ای و سایر افرادی که دارای ارباب رجوع هستند.

به مهمانداران هواپیما دقت کنید. شرایط شغلی آن­ها طوری است که برای صحبت بهتر و رسمی­تر آموزش دیده ­اند و بارها و بارها انجامش داده­اند. ناگزیر بعد از مدتی صحبت عادی آنها هم تغییر می­کند.

تقویت فن بیان

بی­گمان شما هم در صدد این هستید که مهارت­های کلامی و فن بیان خود را تقویت کنید. برای رسیدن به این مقصود، لطفاً انجامش دهید. خیلی انجامش دهید. بیشتر از دیگران انجامش دهید. فراموش نکنید:

کسی ماهرتر است که بیشتر انجامش داده

 

فن بیان قابل یادگیریه؟

تقریباً در تمامی سمینارها، اشخاصی از من سؤال می­کنند که آیا فن بیان ژنتیکی نیست؟ آیا می­توان فن بیان را آموخت؟ آیا فن بیان به درون­گرا یا برون­گرا بودن ما ربطی ندارد؟

و سؤالاتی از این قبیل

بدون شک از این دست سؤالات برای شما هم پیش آمده است. در پاسخ به اینگونه سؤالات، من معمولاً  داستان زندگی خودم را تعریف می­کنم. هنوز داستان ابتدایی این نوشته را به یاد دارید؟ از آن داستان متوجه شدید که من در محل کارم و به طور کلی در اجتماع، بسیار منزوی و خجالت بودم. لطفاً این چند نکته را هم به داستان و اطلاعاتتان در مورد خودم اضافه کنید.

  • از نظر تیپ شناسی شخصیتی، من و تمامی اعضای خانواده­ام (یعنی پدرم، مادرم و برادرم هادی) درون­گرا هستیم. احتمالاً می­دانید که درون­گراها، از تنهایی خودشان و از سکوت بیشترین لذت را می­برند و بیشترین انرژی را می­گیرند. به همین دلیل کودکی و نوجوانی من هم در خانواده و در محیط­های خارج از خانواده، در سکوت و انزوای خودم گذشت. نتیجه آن در بزرگسالی، همچنان سکوت و جمع گریزی بود.
  • میزان خجولی در من بسیار بالا بود. طوری که تقریباً همیشه نظر دیگران برای من بسیار مهم­تر از نظر خودم بود. بنابراین همیشه بر خلاف میل خودم رفتار کردم، بر خلاف میل خودم چیزی گفتم، بر خلاف میل خودم چیزی را پذیرفتم و در طول زندگی، بیشتر اوقات در چارچوب خجالت و رودروایستی (رودربایستی) بودم.
  • به دلایل گفته شده، در گفتن نه به دیگران خیلی ضعیف بودم و بسیاری از موافقت­ها و پذیرش­های من، خلاف میلم بود.

این نکات را بیان کردم تا بدانید که به درون­گرایی و خجالت و مواردی از این دست، نه تنها غریبه نیستم بلکه با آنها زندگی کرده­ام. اما خوشحالم از اینکه بر تمامی این موارد چیره شدم، فائق آمدم و امروز نشانه­ای از آنها در من یافت نمی­شود.

من این پیروزی را مدیون چهار چیز هستم:

آموزش، تمرین، تمرین و تمرین

تقویت فن بیان - صادقلو

البته قبل از این چهار مورد، خواستم. خواستم که تغییر کنم. پس آموزش دیدم و بارها و بارها تمرین کردم.

بنابراین اگر من و هزاران شخص دیگر توانسته­اند فن بیان را یاد بگیرند؛ به طور یقین شما هم می­توانید. البته اگر بخواهید…

پس فن بیان قابل یادگیری است. فن بیان قابل بهبود است. فن بیان قابل ارتقاء و رشد است.

 

چقدر زمان نیاز داره؟

وقتی در مورد مهارت فن بیان صحبت می­کنیم، مانند این است که در کنار دریای پهناوری ایستادیم و تنها پاهایمان را خیس می­کنیم. با این توصیف، لطفاً شما به این سؤال پاسخ دهید:

برای اینکه وجب به وجب و جای جای یک دریای پهناور را طی کنیم، چقدر زمان نیاز است؟

شاید درست نباشد مدت زمان محدودی را برای فراگیری مهارت­های فن بیان و سخنوری تعیین کنیم. چون تسلط بر روی این مهارت­ها به چند مؤلفه بستگی دارد: تیپ شخصی، مدل تربیتی، محیطی که فرد در آن حضور دارد، زمانی که برای این آموزش در نظر می­گیرد و از همه مهم­تر میزانِ خواستن

اجازه دهید در این رابطه شما را از یک خبر بد و یک خبر خوب مطلع کنم.

خبر بد اینکه همانند بسیاری از کشورهای دیگر، ما باید فن بیان و مهارت­های ارتباطی را در کودکی و در دوران تحصیل می­آموختیم. در آن صورت به واسطه آموزش در زمان درست و هزاران بار تمرین در کودکی، بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به روابط، امروز وجود نداشتند.

اما خبر خوب، به علت نبود آموزش صحیح در خصوص فن بیان و مهارت­های ارتباطی در کودکی و به ویژه در سیستم آموزشی، کافیست فقط کمی بهتر از دیگران باشید. یعنی کمی فن بیان داشته باشید. خواهید دید که چقدر سریع رشد خواهید کرد.

اما اگر بخواهم به طور مشخص، مدت زمانی را بیان کنم که در آن زمان بتوانیم به نقطه قابل قبولی در فن بیان برسیم؛ به شما خواهم گفت تنها و تنها هفت هفته یعنی ۴۹ روز تمرین، به حد قابل قبولی شما را در فن بیان ارتقاء خواهد داد.

شما به راحتی می­توانید هر هفته ۳ تمرین مفید فن بیان را انجام دهید. البته لازم است تمرینات به طور روزانه و هفت روز هفته انجام شوند. با این برنامه، بعد از ۷ هفته، شما ۲۱ ابزار مفید فن بیان را در اختیار دارید که این موفقتی شگرف است و به طور یقین وجه تمایز شما با دیگران خواهد شد. فراموش نکنید که فن بیان مهارتی ضروری است که اهمیت داشتن آن به قدری زیاد است که اگر حتی چند برابر این زمان را هم صرف آموزش فن بیان کنیم باز هم بسیار ارزشمند است. چرا که فن بیان ما عامل موفقیت ماست.

 

این مقاله در حال بروز رسانی است

و سرفصل های زیر به زودی تکمیل خواهند شد

 

حالا چیکار کنم؟

  • اولین قدم در مسیر تقویت فن بیان: ضبط صدا
  • شناخت و تقویت صدا
  • دام یکنواختی و ایجاد لحن
  • اضافات کلامی

 

 

درباره نویسنده

من مهدی صادقلو هستم، مربی و مدرس سخنرانی و فن بیان

مطالب مرتبط