طراحی سخنرانی و پیکربندی سخنرانی

برای طراحی سخنرانی و پیکربندی سخنرانی میدانید باید چگونه اقدام کنید؟

شاید شما هم اشخاصی را دیده‌اید که در زمینه خاصی، تسلط و یا تخصص کافی را دارند اما در بیان آن، دچار مشکل می‌شوند. و یا این‌که در هنگام شرح دادن، با این‌که از تسلط کافی برخوردارند لیکن در اصطلاح نمی‌توانند لبّ مطلب را برسانند و در انتها، مطالب زیادی دستگیر شنوندگان نمی‌شود.

در حقیقت، سخنرانی با در اختیار داشتن بهترین محتواها و مطالب، اما با گفتار و بیانی نامناسب و بدون قالب، محکوم به شکست خواهد بود.

بهترین محتوا در سخنرانی اگر با طراحی درست همراه نشود، محکوم به شکست است

 

محمد پیام بهرام پور مدرس سخنرانی، در کتاب مشهور جعبه ابزار سخنرانی می‌نویسد: اگر بهترین مطالب را جمع آوری کنید اما برای ارائه آن‌ها قالب و پیکربندی در نظر نگیرید مثل این است که بهترین مواد غذایی را فراهم کرده‌اید اما آن‌ها را داخل تشتی پلاستیکی ریخته و مقابل مهمان خود گذاشته‌اید. بنابراین بسیار مهم است که به قالب‌بندی یا پیکربندی محتوای سخنرانی خود، توجهی ویژه داشته باشید.

پیکربندی چیست؟

منظور از پیکربندی و یا قالب‌بندی در سخنرانی، داشتن چیدمان و ترتیبی مشخص برای مطالب است. این چیدمان باید طوری باشد که محتوای سخنرانی را برای مخاطبان، به آسانی قابل درک کند.

در تحلیل‌های زیادی که از سخنرانی‌ها انجام دادم، متوجه شدم که محتوای سخنرانی‌هایی که دارای پیکربندی مشخص هستند، در حافظه مخاطبین ماندگارترند.

سخنرانی هایی که پیکربندی و طراحی دارند، در ذهن مخاطب ماندگارتر هستند

 

علاوه بر آن، داشتن بخش‌های مجزا (پیکربندی ) در سخنرانی، به سخنران کمک می‌کند تا مطالب را فراموش نکرده و از مسیر اصلی خارج نشود.

طراحی و پیکربندی سخنرانی، کمک میکند تا مطالب فراموش نشود و در ذهن شنونده باقی بماند

سخنران های حرفه‌ای، با توجه به موضوع سخنرانی خود و همچنین زمانی که در اختیار دارند، از پیکربندی‌های مختلف و متنوعی در سخنرانی خود استفاده می‌کنند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که حتماً قالبی مشخص برای سخنرانی داشته باشیم و تا حد ممکن نیز در طراحی آن، خلاقیت به خرج دهیم.

این مقاله را بخوانید :
چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

ساختاری ساده در سخنرانی

باید به یاد داشته باشیم که هرگز نمی‌توان ادعا کرد برای سخن گفتن (به صورت انفرادی و یا در جمع ) فرمولی ثابت و بدون تغییر وجود دارد (هر چند تاکنون فرمول‌ها و ساختارهای بسیاری عنوان شده‌اند ). چرا که سخن گفتن یک هنر است و هرگز نمی‌توان برای هنر، ساختاری ثابت مطرح کرد. لیکن اگر بخواهم به یک روشی ساده و متداول برای نحوه پیکربندی سخنرانی اشاره کنم، ترجیح می‌دهم روشی را عنوان کنم که خودم هم بسیار زیاد از آن استفاده کرده‌ام:

ساده ترین ساختار در طراحی سخنرانی:

اول: مقدمه

دوم: بخش اصلی

سوم: نتیجه گیری

مرحله عنوان آن چه باید بگویید
۱ مقدمه بگویید در مورد چه چیزی می‌خواهید صحبت کنید.
۲ بخش اصلی آن‌چه در مقدمه قول داده‌اید را شرح دهید.
۳ نتیجه‌گیری خلاصه مطالب گفته شده را تکرار کنید.

 sadeghloo-plymouth

نکته بسیار مهم

مقدمه و نتیجه گیری را با دقت بیشتری آماده کنید. چراکه بیشترین توجه مخاطبین در این دو بخش خواهد بود. بنابراین جملات کلیدی و تأثیرگذارتان را در این دو بخش تکرار کنید.

و در انتها اگر مشتاق فراگیری بیشتر در خصوص فنون سخنرانی هستید، تنها با وارد کردن نام، نام خانوادگی و ایمیل خود، در دوره آموزش رایگان شرکت کنید و مهارت های سخنرانی خود را افزایش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید