مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

مدت تقریبی مطالعه این مقاله :۴دقیقه

خلاصه کوتاه مقاله مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

یک سخنران حرفه‌ای با علم به اهمیت بالای جذاب بودن یک سخنرانی ، سعی می‌کند  سخنرانی خود را طوری طراحی کند که در همان اولین لحظات، تأیید قطعی را از ناخودآگاه مخاطبان بگیرد. در این صورت، می‌توان امیدوار بود که ذهن و توجه مخاطبان تا انتهای سخنرانی با سخنران همراه خواهد بود.


متن اصلی مقاله مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

به‌عنوان سخنران، لازم است بدانیم در چه زمان‌هایی مخاطبان توجه بیشتری به کلام و پیام ما دارند. از این‌رو، قبل از وارد شدن به چگونگی ایجاد جذابیت، نگاهی به نمودار میزان توجه حضّار در سخنرانی می‌اندازیم.

همانطور که در نمودار مشخص است، در اولین لحظات سخنرانی، مخاطبان از سطح بالای توجه برخوردارند. بالا بودن سطح توجه از این جهت است که انسان به طور کاملاً ناخودآگاه در اولین لحظات (در ارتباطات) به دنبال این است که در سریع‌ترین زمان ممکن (۲ ثانیه تا ۲ دقیقه) شخص مقابل را قضاوت کند. در این قضاوت، فرد تصمیم می‌گیرد که تمام توجه خود را به شخص مقابل و گفته‌های او معطوف کند و یا تنها به حضور جسمی اکتفا کند. بنابراین لحظات ابتدایی در سخنرانی از این جهت که لحظات تعیین کننده محسوب می‌شوند بسیار پر اهمیت هستند.

یک سخنران حرفه‌ای با علم به اهمیت بالای این لحظات، سعی می‌کند شروع سخنرانی خود را طوری طراحی کند که در همان اولین لحظات، تأیید قطعی را از ناخودآگاه مخاطبان بگیرد. در این صورت، می‌توان امیدوار بود که ذهن و توجه مخاطبان تا انتهای سخنرانی با سخنران همراه خواهد بود.

این مقاله را بخوانید :
چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

تا این مرحله به اهمیت بالای لحظات ابتدایی (شروع) سخنرانی پی بردیم و به این نتیجه رسیدیم که در این لحظات، مخاطب یکی از این دو گزینه را انتخاب می‌کند:

  • می‌خواهم به صحبت‌های سخنران با دقت گوش کنم.
  • علاقه‌ای به گوش دادن و پیگیری صحبت‌های سخنران ندارم.

سخنرانی جذاب

توجه مخاطب در آغاز سخنرانی

مسلماً به‌عنوان سخنران، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا حضّار، گزینه اول را انتخاب کنند. اما چگونه این امر محقق خواهد شد؟

در ادامه با برخی از روش‌های جلب توجه مخاطبان و ساختن شروعی جذاب در سخنرانی آشنا خواهیم شد.از شما می‌خواهم به یک سؤال پاسخ دهید.به طور معمول، سخنران‌ها چگونه سخنرانی خود را آغاز می‌کنند؟

در اغلب موارد، سخنرانی‌ها با ریتمی یکنواخت و شبیه به هم آغاز می‌شوند. معمولاً مجری برنامه، شخص سخنران را معرفی می‌کند و سپس شخص سخنران با تشویق حضار در جایگاه سخنرانی حاضر می‌شود.

همچنین جملات ابتدایی و آغازین هم حالتی کلیشه‌ای پیدا کرده است(سلام و خوشامدگویی و تشکر و …). می‌توان گفت این روش شروع، به شکلی کلیشه‌ای و یکنواخت، در اغلب سخنرانی‌ها وجود دارد.اگر روشی یکنواخت و همیشگی را در سخنرانی خود دنبال کنید، ذهن ناخودآگاه مخاطبان نیز دید همیشگی را به شما خواهد داشت.

روش های جلب توجه مخاطب

بهترین روش برای جلب توجه

بهترین روش برای جلب توجه، به هم زدن ریتم عادی، یکنواخت و مورد انتظار مخاطبان است.این یعنی اینکه باید روشی برای خروج از کلیشه و از بین بردن یکنواختی بیابیم.

اجازه دهید موضوع را با چند مثال ادامه دهیم.

  • اگر در جمعی که سکوت بر آن حاکم است، شخصی با صدای بلند شروع به صحبت کردن کند، سکوت را شکسته و جلب توجه خواهد نمود.
  • اگر مدتی است در حال صحبت هستید، به یکباره سکوت کنید، سکوت شما جلب توجه خواهد نمود.
  • وقتی با تن صدای پایین و آرام در حال صحبت هستید؛ یکباره صدای خود را بلند کنید؛ جلب توجه خواهید کرد.
  • زمانی که با صدای بلند مشغول صحبت هستید؛ اگر یکباره تن صدای خود را پایین آورده و با صدایی آرام صحبت را ادامه دهید؛ جلب توجه خواهید نمود.
این مقاله را بخوانید :
نقش مهم داستان در سخنرانی

اگر به این مثال‌ها دقت کنید نتیجه‌ بسیار مهمی می‌گیرید: هر زمانی که شما خارج از انتظارات حضّار عمل کنید جلب توجه خواهید کرد و این جلب توجه اگر هدفمند باشد باعث ایجاد جذابیت می‌شود.بنابراین کاملاً واضح است که برای جذابیت در شروع، نیاز به جلب توجه داریم.

جمع بندی

یک سخنران حرفه‌ای  سعی می‌کند  سخنرانی خود را طوری طراحی کند که در همان اولین لحظات، تأیید قطعی را از ناخودآگاه مخاطبان بگیرد. در این مقاله مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب را بررسی کردیم.

در آخر پیشنهاد میکنم که مقاله هدف از سخنرانی را هم مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید