چگونه در سخنرانی توجه حضّار را جلب کنیم؟

چگونه در سخنرانی توجه حضّار را جلب کنیم؟

زمان تقریبی مطالعه این مقاله: ۴دقیقه

خلاصه کوتاه مقاله چگونه در سخنرانی توجه حضار را جلب کنیم؟

 در مقاله چگونه در سخنرانی توجه حضّار را جلب کنیم؟  قصد داریم راه های بالا نگه داشتن توجه مخاطبان را بیان کنیم. این یک واقعیت است که توجه مخاطبان در حین سخنرانی به چیزهای جالب تر از سخنران و مطالبش جلب می شود.سخنران‌های حرفه‌ای با پذیرش این واقعیت، سعی می‌کنند این موضوع را به خوبی مدیریت کنند. ما در این مقاله راه های بالا نگه داشتن توجه حضار را بیان کرده ایم.با ما همراه باشید.


متن اصلی مقاله چگونه در سخنرانی توجه حضار را جلب کنیم؟

آیا تا به حال پیش آمده است که در یک مراسم سخنرانی حضور داشته باشید و ناگهان متوجه شده باشید که چند دقیقه است که به سخنرانی هیچ توجهی ندارید؟ این اتفاق برای اکثر افراد شرکت کننده در سخنرانی‌ها روی می‌دهد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، در یک برنامه سخنرانی، به طور معمول، موارد بسیار زیادی دست به دست هم می‌دهند و موجب می‌شوند که حضّار به هر چیزی توجه کنند به جز صحبت‌های سخنران! افکار زیادی به ذهن آن‌ها خطور کرده و توجه‌شان را از سخنران دور می‌کنند.

این یک واقعیت است. سخنران‌های حرفه‌ای با پذیرش این واقعیت، سعی می‌کنند این موضوع را به خوبی مدیریت کنند.

سخنران حرفه ای این واقعیت را میداند که باید توجه حضار را همیشه بالا نگه دارد

در این متن قصد دارم روش‌هایی را عنوان کنم که به شما کمک می‌کند تا توجه حضّار را مدیریت کرده و تا انتهای سخنرانی‌تان از آن استفاده کنید.

دامنه توجه آنان چقدر است؟

ابتدا باید بدانیم در شرایط عادی (که سالن از نظر فضای کافی، میزان صدای سخنران، نور و درجه حرارت مناسب است )، دامنه‌ی توجه شرکت کنندگان در چه سطحی است.بررسی‌ها نشان می‌دهد در دقایق ابتدایی و دقایق انتهایی سخنرانی، حضار بالاترین سطح توجه را دارند.  

یعنی اگر شما برنامه‌ای برای این موضوع نداشته باشید، به احتمال زیاد اغلب شرکت کنندگان در برنامه‌ی سخنرانی شما، متوجه سخنان‌تان در فاصله‌ی مابین دقایق ابتدایی و دقایق انتهایی سخنرانی‌تان نخواهند شد. به بیان دیگر تلاش شما در زمان اصلی سخنرانی، بی‌نتیجه خواهد ماند.

آیا مقاله آموزش سخنرانی،فن بیان و سخنوری را مطالعه کرده اید؟

این مقاله را بخوانید :
چطور متن سخنرانی خود را بنویسیم؟

برای جلوگیری از این حالت چه باید کرد؟  آیا می‌توان میزان دامنه توجه حضّار را افزایش داد؟

باید بدانیم تا زمانی که بتوانیم سطح هوشیاری مخاطبین و جذابیت سخنرانی را در حد بالا نگه داریم، از توجه حضّار هم برخوردار خواهیم بود. همچنین هر لحظه‌ای که اجرای ما برای شرکت‌کنندگان تکراری و کسالت‌آور باشد، آن لحظه زمان از دست دادن توجه مخاطبین‌مان است.

بنابراین حفظ سطح توجه حضّار، لازم است در گام اول، عوامل کسل‌کننده در سخنرانی را شناسایی کرده و از آن‌ها پرهیز کنیم و در گام دوم، از روش‌های حفظ توجه و نشاط، در سخنرانی‌مان استفاده کنیم.

گام اول، شناسایی عوامل کسل کننده

معرفی غیر اصولی

با توجه به اینکه حضّار در دقایق ابتدایی سخنرانی بالاترین سطح توجه به سخنرانی را دارند، با این‌حال بسیاری از سخنرانان، به جای استفاده مفید از این دقایق جهت انتقال پیام، به صورت کلیشه‌ای به معرفی خود می‌پردازند. به نظر من این بدترین استفاده از دقایق بسیار باارزش ابتدایی است. این روش کاملاً تکراری و خسته‌کننده است و باعث می‌شود دامنه توجه حاضرین در برنامه به سرعت کاهش یابد.

معرفی کلیشه ای توجه حضار را از بین میبرد

جملات و اشعار کلیشه‌ای

لطفاً برنامه‌های سخنرانی را که در آن‌‌ها شرکت کرده‌اید را به یاد بیاورید. کدام‌یک از اشعار خوانده شده را به یاد دارید؟  آیا در آن زمان، اشعار خوانده شده توسط سخنران تأثیری در درک بهتر مطالب در شما داشته است؟ به احتمال زیاد پاسخ‌تان منفی است و احتمالاً هیچ‌یک از اشعار خوانده شده را نیز به یاد ندارید. علت این است که این اشعار نیز به روشی تکراری و کلیشه‌ای خوانده شده‌اند. بنابراین در آن هنگام سطح توجه شما نیز به سرعت اُفت پیدا کرده و در نتیجه در خاطرتان نمانده‌اند.

در شروع سخنرانی از جملات و اشعار تکراری استفاده نکنید

ریتم یکنواخت

آهنگ صدا و ریتم یکنواخت سخنران نیز یکی از بزرگ‌ترین عوامل کسالت‌آور است. بسیاری از سخنرانان به‌ویژه آن‌هایی که به‌صورت نشسته و یا پشت تریبون سخنرانی می‌کنند ریتمی یکنواخت را در سخنرانی‌شان دنبال می‌کنند و این یکنواختی، ذهن حضّار را خسته کرده و سطح توجه آنان را به سرعت کاهش می‌دهد.

موارد ذکر شده، تعدادی از عوامل کسالت آور متداول در برنامه‌های سخنرانی می‌باشند و بدون شک عواملی از این دست، بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید سخنرانی تأثیر‌گذار داشته باشید باید سایر این موارد را شناسایی کرده و از سخنرانی خود حذف کنید.

برای جلب توجه حضار در سخنرانی نباید یکنواخت باشیم

سخنران حرفه ای همیشه در حال شکستن ریتم است

گام دوم، مواردی که باعث جلب توجه می‌شوند.

در حقیقت، سخنرانی با در اختیار داشتن بهترین محتواها و مطالب، اما با گفتار و بیانی نامناسب و بدون قالب، محکوم به شکست خواهد بود.

این مقاله را بخوانید :
مهارت های لازم برای ارائه یک سخنرانی جذاب چیست؟

بیان داستان

یکی از پایدارترین و جالب‌ترین موارد در سخنرانی از نظر شرکت‌کنندگان، بیان داستان به‌ویژه داستان‌های شخصی است. تعریف نمودن داستان‌های کوتاه شخصی و اجتماعی که احساسات مخاطبین را برانگیزد، از تأثیرگذارترین عوامل در سخنرانی محسوب می‌شوند.

داستان‌هایی را انتخاب کنید که با موضوع صحبت‌تان مرتبط باشند. داستان‌هایی از تجربه‌های شخصی خودتان و یا افرادی که حضّار آن‌ها را می‌شناسند. داستان‌های اجتماعی که از زمان اتفاق افتادن آن‌ها زمان زیادی نگذشته باشد و برای مخاطبین ملموس و قابل درک باشند. در نحوه‌ی بیان داستان‌ها، خلاقیت به خرج دهید. نقش بازی کنید و با احساس تعریف کنید. در این هنگام، شرکت‌کنندگان توجه بالایی به شما دارند؛ پس از لحظه به لحظه‌ی آن برای انتقال پیام‌تان استفاده کنید.

برای جلب توجه حضار، حتما در صحبت خود از داستان استفاده کنید

 

مثال زدن

در گفته‌هایتان از مثال‌های مختلف استفاده کنید. مثال‌ها باعث می‌شوند ذهن مخاطبان، موارد شخصی را با مثال شما به سرعت مقایسه کنند. بنابراین موضوعی که شما بیان می‌کنید را کاملاً متوجه خواهند شد. همچنین مثال‌ها باعث می‌شوند کلیشه‌ای بودن و یک‌نواختی در سخنان شما از بین برود.

برای جا انداختن صحبت همیشه مثال بزنید و از اتفاقات بومی و روزمره استفاده کنید

استفاده از تصویر و فیلم

صحبت‌هایتان را با تصاویر و فیلم‌های مرتبط همراه کنید. محققان می‌گویند مغز انسان در جمع‌آوری اطلاعات و کسب آگاهی، بیشترین تأثیر را از حس دیداری می‌گیرند. زمانی‌که شما حرف‌تان را با تصویری مرتبط همراه می‌کنید، هم حس دیداری و هم حس شنیداری حضّار را تحریک می‌کنید. بنابراین نتیجه بهتری خواهید گرفت.

برای جلب توجه حضار از تصویر و صوت در سخنرانی خود استفاده کنید

 

سوال پرسیدن

سؤال پرسیدن از مخاطبین و نیز عنوان کردن طنز نیز از دیگر مواردی هستند که در حفظ توجه افراد شرکت‌‌کننده، تأثیر بالایی دارند.

برای جلب توجه مخاطب، از او سوال کنید

 

این مقاله را بخوانید :
چگونه سخنرانی کنیم؟ گام های آموزش سخنرانی

جمع بندی

موارد بسیاری برای افزایش دامنه توجه حضّار وجود دارد و ما باید آن‌ها را نیز شناسایی کرده و در سخنرانی هایمان از مجموع آن‌ها استفاده کنیم.

همانطور که در ابتدای متن ذکر کردم، در فاصله‌ی زمانی مابین دقایق ابتدایی و دقایق انتهایی، سطح توجه شرکت‌‌کنندگان اُفت می‌کند. اگر در این بازه‌ی زمانی، هر چند دقیقه یک‌بار، عوامل مؤثر در حفظ توجه را به‌کار بگیرید، در کار خود بسیار موفق‌تر خواهید بود.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنم برای افزایش مهارت‌های سخنرانی، در دوره‌ی غیر حضوری ما که به این منظور آماده کرده‌ام شرکت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید