داستان در سخنرانی

مفاله فوق العاده داستان در سخنرانی در حال نگارش و به روز رسانی است و به زودی ارائه خواهد شد.

پرسش و پاسخ در سخنرانی

مقاله پرسش و پاسخ در سخنرانی در حال نگارش است و به زودی به صورت کامل ارائه میشود.

صداسازی چیست؟ آموزش تمرینات صداسازی

مقاله صداسازی چیست؟ آموزش تمرینات صداسازی در حال نگارش است و به زودی ارائه خواهد شد

متقاعد سازی چیست؟ چگونه دیگران را متقاعد کنیم؟

مقاله متقاعد سازی چیست؟ چگونه دیگران را متقاعد کنیم؟ به زودی به صورت کامل ارائه خواهد شد.

ترس از سخنرانی

کنترل ترس و استرس در سخنرانی

در این مقاله کنترل ترس و استرس در سخنرانی را بررسی میکنیم

کنترل ترس و استرس در سخنرانی

شخصی را می­شناسم که دروس مقطع کارشناسی ارشد خود را مدت­ها بود که به اتمام رسانده بود و تنها کافی بود بتواند از پایان­نامه خود دفاع کند و به طور رسمی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کند. حدود یک سال بود که جلسه دفاع را عقب می­انداخت. تنها به این علت که از سخنرانی و ارائه پایان نامه می­ترسید.

آیا شما هم از سخنرانی می­ترسید؟

آیا تاکنون ترس از سخنرانی را تجربه کرده­اید؟

آیا در جلسه­ای شرکت کرده­اید که نتوانید در آن خوب صحبت کنید؟

آیا در مواقعی که قرار است صحبت مهمی انجام دهید و یا سخنرانی کنید دچار استرس و اضطراب می­شوید؟

ترس از سخنرانی

اگر بخواهیم کمی با خودمان صادق باشیم احتمالاً پاسخ ما به حداقل دو سؤال بالا مثبت خواهد بود.

واقعیت این است که نه تنها شما بلکه اغلب افراد جامعه، از سخنرانی کاملاً می­ترسند. حتی بهتر است بگویم بسیاری از مردم، از سخنرانی وحشت دارند. بنابراین شما تنها شخصی نیستید که از سخنرانی می­ترسد.

ترس از سخنرانی به هیچ عنوان عجیب نیست.

ترس از صحبت در جمع و استرس در سخنرانی کاملاً طبیعی است.

علت آن نبود آموزش و عدم تجربه است

ترس از سخنرانی

چگونه باید انتظار داشته باشیم از سخنرانی نترسیم در حالی که کوچکترین آموزش و تجربه­ای در طول دوران تحصیل نداشتیم؟

حتی من هم از این ترس مبری نبودم.

یادم هست زمانی که هنوز اطلاعاتی در مورد سخنرانی نداشتم و طبق معمول هر روز در محل کارم بودم. به طور معمول ابتدای صبح در سالنی جمع می­شدیم و صبحانه را به صورت جمعی صرف می­کردیم. بارها اتفاق افتاد که نیاز بود موضوعی را به همه همکاران در حین صبحانه اعلام کنم اما نمی­توانستم. با اینکه سالها در کنار هم بودیم ولی وقتی پای صحبت کردن در جمع و یا سخنرانی در میان بود من هرگز نمی­توانستم به ترس و استرسم غلبه کنم. بنابراین راحت­ترین کار را انجام می­دادم. یعنی هرگز در جمع صحبت نمی­کردم. این یعنی فرار از سخنرانی…

اما در نهایت من توانستم با انجام دادن تمرین­هایی خاص و سعی و تلاش، به ترس و استرسم غلبه کنم و به عنوان سخنران و در ادامه به عنوان مدرس سخنرانی و فن بیان در کشور مطرح شدم.

واقعاً چگونه می­شود به ترس از سخنرانی و یا استرس و اضطراب در سخنرانی غلبه کرد؟

در ادامه این نوشتار، سعی خواهم کرد به طور مفصل موضوع ترس از سخنرانی و یا استرس در سخنرانی را مورد بررسی قرار دهم. اگر شما هم همچون گذشته من دچار ترس از سخنرانی هستید لطفاً با من همراه باشید.

گام اول مدیریت ترس در سخنرانی: شناخت ترس

مدیریت ترس از سخنرانی

آیا زمانی را که در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کردید به خاطر دارید؟ آیا هنوز اولین مرحله آموزش رانندگی یادتان هست؟ اغلب ما قبل از ثبت نام در آموزشگاه رانندگی، به طور حرفه­ای شناختی از خودرو نداشتیم. به همین دلیل مربی رانندگی در بخش ابتدایی آموزش، خودرو را به ما معرفی کرد. در حقیقت معرفی اجزای اصلی خودرو، همان شناخت ما از خودرو بود. اکنون که نحوه عملکرد دنده­ها، پدال­ها و دیگر اجزای اصلی خودرو را شناختیم؛ کنترل و مدیریت خودرو برایمان راحت است.

این تنها یک مثال بود برای اینکه بپذیریم هرگز بدون شناخت، مدیریت و کنترل امکان پذیر نخواهد بود.

­اگر تصمیم گرفته­اید به مدیریت و کنترل ترس در سخنرانی بپردازید؛ لازم است ابتدا شناخت کافی از ماهیت وجودی ترس داشته باشید. تا زمانی که ما شناختی از یک عامل و یک فرآیند نداشته باشیم چگونه می­توانیم آن را مدیریت و کنترل کنیم!؟ به همین دلیل، شناخت ترس، اولین قدم است.

 

علائم اضطراب، استرس و ترس از سخنرانی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به صورت غافلگیری و یا حتی با اطلاع قبلی، در مقابل جمع قرار گرفته و شروع به صحبت و سخنرانی کرده باشید. در این شرایط یکباره حس می­کنیم صدای ما طوری می­لرزد که گویا جانمان به خطر افتاده. قلب ما بسیار تندتر از حالت عادی در حال تپیدن است طوری که صدای تپش آن را واضح می­شنویم. دست­ها به طور کامل از کنترل خارج شده و در عین لرزیدن، به هر سمت و سویی که می­خواهند می­روند. رنگ چهره کاملاً رو به سرخی است. تمام بدن ما دچار تعریق شده. تقریباً توانایی دیدن افراد حاضر در سالن را از دست داده­ایم و تنها تصویری مبهم از آنها را تشخیص می­دهیم. در کنار تمام این موارد، صحبت ما مسیر مشخصی ندارد. در حقیقت گفته­هایمان از ذهن پریده­اند.

به تمام موارد گفته شده، تنگی نفس، خشکی دهان و لرزش پاها را هم اضافه کنید.

اینها تنها بخشی از علائم ترس از سخنرانی هستند. مطمئنم اگر قبلاً تجربه سخنرانی را داشته­اید قطعاً با این علائم آشنا هستید. شاید همین الان هم تمام و یا بخشی از آنها برایتان تداعی شده است.

 

این مقاله به زودی به روز رسانی میشود

تصمیم­گیری در زمان بروز ترس

زمانی که دچار ترس و یا اضطراب شدید

راهکار اول: آمادگی ذهنی و شناخت

راهکار دوم: چی میشه اگه…

راهکار سوم: تلفن سرکاری

چرخه ترس

کسب اعتماد به نفس

استرس چیست؟

تفاوت استرس و ترس

راهکارهای مدیریت استرس در سخنرانی

لرزش صدا

لرزش دست

فراموشی محتوا

ارتباط چشمی

لبخند

زبان بدن

کنترل استرس در سخنرانی

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

قرص کاهش استرس سخنرانی

ترس از سخنرانی در جمع

چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم

تپش قلب در هنگام سخنرانی

درمان ترس از جمع

چگونه در سخنرانی استرس نداشته باشیم

سخنرانی و فن بیان

سخنرانی برای همه

سخنرانی برای همه ، جمله ایی است که برای عنوان این مقاله انتخاب کردم و علت این انتخاب این است که سخنرانی برای همه نیاز است و از طرفی تمام جامعه همیشه در حال سخنرانی هستند.

همه ما سخنران هستیم

سخنرانی و فن بیان

وقتی بخواهیم سخنرانی را تعریف کنیم می­بینیم که همه افراد در جامعه در حال سخنرانی و صحبت در جمع هستند و بیشتر این سخنرانی ها با مخاطب های یک نفره صورت می­گیرد.

 • والدین و فرزندان
 • جمع دوستان
 • مدیر و کارمند
 • جمع همکاران
 • فروشنده و مشتری
 • ….

تمام ما انسان­ها در اجتماع امروزی، در طول تمام روز در حال صحبت و مذاکره هستیم و این مهارتی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم در حال استفاده از آن هستیم ولی صحبت اینجاست که مورد استفاده و میزان به کار گیری از این مهارت برای برخی بیشتر و برای برخی کمتر است.

مشخص است رئیس جمهور یک کشور در مقایسه با یک شهروند عادی که در منزل یا کارگاه خود کار می­کند، بیشتر به مهارت فن بیان و سخنرانی احتیاج دارد.

بنابراین اگر بگوییم که تعریف سخنرانی این است که

“مهارتی که با آن پیامی که در ذهن داریم را به وسیله ی کلام به دیگران منتقل می­کنیم”

همه ی ما انسان ها سخنرانی هستیم و از مهارت سخنرانی استفاده میکنیم ولی هر کدام از ما به شکلی متفاوت…

هر تعاملی که ما با دیگران داریم یک سخنرانی محسوب می­شود این سخنرانی ها می­تواند انواع مختلفی داشته باشد، مانند:

 • سخنرانی متقاعدکننده: مثل وقتی که فروشنده میخواهد مشتری را متقاعد کند که این محصول ارزش خریدن را دارد یا پدری میخواهد فرزندش را قانع کند که به دانشگاه برود یا کاندیدایی که میخواهد مردم را متقاعد کند که به او رای بدهند.
 • سخنرانی انگیزشی: مثل جایی که فردی میخواهد به دیگران اعتماد به نفس انجام کاری را بدهد و آنها را یاد توانایی هایشان بیاندازد.
 • سخنرانی شادمانه: مثل کسانی که روی صحنه می­روند و دیگران را به خنده وادار می­کنند. مثل آقای حسن ریوندی
 • سخنرانی مذهبی: مثل بزرگانی که از مذهب و سنت صحبت می­کنند و هدف صحبت این است که دیگران با مذهب بیشتر آشنا شوند یا به آن روی آورند.
 • سخنرانی رسمی: مثل رئیس جمهور یا رهبر یک کشور که در حضور تمام مردم درباره مسائل سیاسی، اقتصادی و … جاری در کشور صحبت می­کنند.
 • و بسیاری دیگر از انواع سخنرانی وجود دارد که به زودی مقاله ایی در این باره نوشته خواهد شد.

 

آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری

در گذشته همیشه تصور من این بود که سخنرانی و سخنوری، کاملاً ذاتی است.

هنوز هم خوب به خاطر دارم که یکی از همکارانم به نام آقای قدیمی، قدرت بیان و سخنوری خوبی در جمع داشت. به همین دلیل معمولاً در جشن­ها یا مراسم­ها، آقای قدیمی به عنوان مجری ایفای نقش می­کرد و در نهایت مراسم و برنامه به نام آقای قدیمی تمام می­شد. آقای قدیمی از این موقعیت استفاده­های خیلی خوبی می­کرد و امتیازات زیادی را از آن خود کرده بود.

همیشه فکر می­کردم این مهارت آقای قدیمی کاملاً ذاتی است و خاص خودش است.

شاید شما هم شخص یا اشخاصی رو دیده باشید که مثل آقای قدیمی تنها به واسطه داشتن توانایی سخنرانی و صحبت در جمع، تونستن فرصت­های زیادی رو به دست بیارند. حتی شاید شما هم در گذشته مثل من تصور می­کردید که سخنرانی واقعاً ذاتیه و  کار هر کسی نیست.

 

آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری

 

من به این نتیجه رسیدم که تصور قبلی من در مورد ذاتی بودن سخنرانی کاملاً اشتباه بود. می­دونید چرا؟ چون اگه درست بود که من الان سخنران و مدرس سخنرانی نبودم و الان این سایت وجود نداشت و شما هم الان در حال مطالعه این نوشته نبودید.

یعنی واقعاً سخنرانی رو هم مثل سایر مهارت­ها میشه یاد گرفت؟

یعنی آموزش سخنرانی ، فن بیان و سخنوری واقعاً می­تونه ما رو به یک سخنران تبدیل کنه؟

این سؤالات برای من هم پیش اومده بود. راستش من بعید می­دونستم آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری به معنای واقعی بتونه من رو تغییر بده. چون من شخصی درون­گرا، خجالتی و منزوی بودم. دقیقاً خانوادم هم اینطوری بودن. پس هیچوقت نمی­تونستم باور کنم که آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری بتونه من رو عوض کنه.

باید بگم خوشبختانه جواب دو سؤال بالا، بله هست. این بله رو امروز قاطعانه و با علم و آگاهی می­گم.

توی این نوشته سعی می­کنم راهکارهای کاربردی آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو خدمتتون توضیح بدم. همون راهکارهایی که به کمک اونها تغییرات خیلی زیادی رو تجربه کردم و نتیجه اون تغییرات رو امروز شاهد هستید.

اجازه بدید موضوع آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو با یه سؤال ادامه بدم.

آیا رانندگی بلدید؟ اگه جوابتون مثبته لطفاً با خودتون فکر کنید و به این سؤال پاسخ بدید. رانندگی رو چطور یاد گرفتید؟

ممکنه بگید: خُب معلومه با تمرین و تکرار

البته یه چیز مهمی قبل از تمرین و تکرار بود: ابتدا آموزش اصولی و سپس تمرین اصولی و بارها تکرار و انجام دادنش منجر به فراگیری مهارت رانندگی شد. من بر حسب تجربه متوجه شدم فراگیری هر مهارتی چهار جزء اصلی دارد:

آموزش + تمرین + تمرین + تمرین

آموزش سخنرانی فن بیان سخنوری

آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری هم از این قاعده جدا نیست. برای آموختن سخنرانی هم ابتدا به آموزش اصولی و سپس به تمرین اصولی و ادامه استمرار تمرین نیاز داریم.

برای آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری ابتدا نیاز به مسیر عصبی داریم.

شاید قبلاً هم اصطلاح مسیر عصبی رو شنیده باشید. واقعیت اینه که ما برای یادگیری و آموزش هر مهارتی نیاز به مسیر عصبی داریم. برای اینکه با بیانی ساده شما رو با مسیر عصبی آشنا کنم پیشنهاد می­کنم فیلم کوتاه زیر رو با دقت نگاه کنید. تعبیر جالب این فیلم و البته زیرنویس اون به خوبی مفهوم مسیر عصبی رو توضیح میده

فیلم توضیح ساده ی مسیر عصبی

به شما تبریک می­گم. شما الان مهم­ترین راز موفقیت در هر مهارتی از جمله آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو می­دونید.

بعد از آشنایی با مسیر عصبی، متوجه شدیم که هر مهارتی رو می­تونیم کسب کنیم. بله هر مهارتی!!! از جمله آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری فقط کافیه بتونیم مسیر عصبی اون مهارت رو در ذهنمون ایجاد کنیم. اما واقعاً چطوری باید این کار رو انجام بدیم؟

ساختن مسیر عصبی، تنها با افزایش دانش توی اون حوزه امکان پذیر نیست. تمرین و تکرار، مهم­ترین نقش رو در ساختن مسیر عصبی دارند. این قاعده در مورد آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری خیلی خیلی پررنگ­تر هست. یعنی هر چی تمرین درست و تکرار ما بیشتر باشه مسیر عصبی ما زودتر شکل می­گیره

بنابراین برای ساختن مسیر عصبی در خصوص آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری، در ادامه این نوشته، شما رو با تمرین­های ساده­ای آشنا می­کنم. کافیه فقط برای خودتون برنامه­ای برای تمرین کردن داشته باشید و به طور مستمر و همیشگی، تکرار کنید. خواهید دید که چه اعتماد به نفسی در شما شکل می­گیره. علت این اعتماد به نفس، ایجاد مسیرهای عصبی در مسیر آموزش سخنرانی خواهد بود.

حالا وقتشه که کمی ادبیاتمون رو تغییر می­دیم. به قول اون برنامه معروف، زین پس به جای واژه منفی و نامأنوس نمی­تونم ، بهتره بگیم: هنوز مسیر عصبیش ساخته نشده

نمی­تونم…. یعنی….  هنوز مسیر عصبیش ساخته نشده

پس لطفاً تمرین­های زیر رو اونقدر انجام بدید که مسیر عصبی آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری، به شکلی قدرتمند در ذهن شما ساخته بشه.

تمرین اول: آموزش سخنرانی فن بیان و سخنوری : سخنرانی در مقابل آینه

 

 

برای شروع آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری، تمرین سخنرانی در مقابل آینه، به شدت اعتماد به نفس شما رو افزایش خواهد داد. کافیه فقط یک بار انجامش بدید. متوجه می­شید که همین تمرین ساده، برای ما انجام دادنش خیلی خیلی سخت و دشواره. البته الان شما به خوبی علت این دشواری رو می­دونید. علت این سختی چیه؟  درود بر شما. نبود مسیر عصبی کار رو برای ما خیلی سخت و خیلی دشوار می­کنه. خوشبختانه شما راهکار رو هم به خوبی می­دونید. باید چکار کنیم تا از این سختی و دشواری خلاص بشیم؟ بله دقیقاً. برای ساختن مسیر عصبی فقط باید بارها و بارها انجامش بدیم. حتی اگه واقعا برامون سخت باشه. لطفاً بارها و بارها در مقابل آینه بایستید و حداقل به مدت ۳ دقیقه در حالی که خودتون رو خوب نگاه می­کنید سخنرانی کنید. بهترین بازه­های زمانی برای آموزش سخنرانی، زمان­های ۳ دقیقه­ای خواهد بود. پیشنهاد من این هست که شما هم در بازه­های ۳ دقیقه­ای تمرین­های مربوط به آموزش سخنرانی رو انجام بدید. هر چه دفعات تمرینی شما بیشتر و بیشتر باشه مسیر عصبی شما سریع­تر شکل می­گیره.

در حین سخنرانی در مقابل آینه، با خودتون ارتباط چشمی داشته باشید، یعنی به چشم­های خودتون نگاه کنید. همچنین به زبان بدن خودتون آگاه باشید. شما باید حرکات دست و حالت­های مختلف چهره خودتون رو زیر نظر بگیرید. هر بار سعی کنید کمی بهتر از دفعه قبلی سخنرانی خودتون رو انجام بدید.

نکته بسیار مهم توی این تمرین این هست که تا جایی که می­تونید همه چیز رو به شرایط واقعی نزدیک­تر کنید. یعنی چی؟

بعنوان مثال حتماً بهتون پیشنهاد می­کنم لباس رسمی سخنرانی بپوشید. همون لباسی که قراره باهاش سخنرانی کنید.

با صدای واقعی سخنرانی رو تمرین کنید. واقعاً تا جایی که می­تونید صدا رو ببرید بالا. تصور کنید در صحنه واقعی سخنرانی حضور دارید. در تمامی تمرین­های مربوط به آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری، مهمترین دستاورد شما، پذیرش ذهنی خودتون هست. یعنی ذهن شما بعد از چندین بار تمرین شما رو بعنوان یک سخنران حرفه­ای خواهد پذیرفت. همین نکته ساده باعث میشه تمام بدن با ذهن شما هم­آهنگ شده و به شدت اعتماد به نفس بالایی در سخنرانی پیدا کنید. این معجزه آموزش سخنرانی است.

لطفاً تمرین سخنرانی در مقابل آینه رو جدی بگیرید. این یکی از بهترین تمرین­ها در مسیر آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری محسوب میشه.

تمرین دوم: ضبط صدا

نمی­دونید چقدر خوشحال و چقدر شگفت زدم از اینکه واقعاً بهترین تمرین­های آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو با شما به اشتراک می­گذارم. تمرین ضبط صدا از اون تمرین ­هاییه که واقعاً معجزه می­کنه.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که برای چند لحظه به صدای ضبط شده خودتون گوش کنید. در اون لحظه حاضر بودید هر کاری بکنید فقط اون صدای … قطع بشه J. درست می­گم؟!

اجازه بدید دو واقعیت مهم رو بهتون بگم که دونستن اونها در آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری می­تونه کمکتون کنه.

 

واقعیت اول: همه انسانها از صدای خودشون متنفرند.

واقعیت دوم: همه انسانهایی که به طور حرفه­ای از صدا استفاده می­کنند؛ عاشق صداشون شدند. مثل خواننده­ها، بازیگرها، گوینده­ها، دوبلرها، مجری­ها و سخنران­ها

شما جزء کدوم دسته هستید؟ به احتمال زیاد جزء گروه اول هستید. مثل من که زمانی از صدای خودم متنفر بودم.

ممکنه تعجب کنید. اما این حقیقت داره. همه انسانها از صدای خودشون متنفرند. چرا؟ چون ما در طول عمرمون، همیشه صدای خودمون رو از طریق برخورد صدا به اندام­های درونی بدن و در نهایت بازتاب صدا به اندام شنوایی درونی (گوش درونی) شنیدیم. بنابراین وقتی یکباره صدای خودمون رو از طریق گوش بیرونی می­شنویم تفاوت زیادی رو حس می­کنیم و چون با صدای شنیده شده از طریق گوش بیرونی آشنا نیستیم حس بدی بهمون دست میده و این کاملاً طبیعی هست. همونطور که گفتم تمام انسانها این حس بد رو نسبت به صدای اصلی خودشون دارند. به همین دلیل وقتی صدای خودمون رو از سیستم صوتی سالن می­شنویم حالمون بد میشه و دچار استرس میشیم.

اما بریم سراغ واقعیت دوم. اگه قراره ما هم سخنران یا سخنور خوبی باشیم باید عاشق صدامون بشیم. چطور همچین چیزی ممکنه؟ فقط کافیه ده­ها و صدها هزاران بار به صدای خودمون گوش کنیم. ابتدای کار، حس خوشایندی از این شنیدن صدای خودمون نمی­گیریم. علتش هم فقط نبود مسیر عصبی هست. کافیه فقط اعتماد کنید و بارها و بارها تکرارش کنید. به زودی عاشق صداتون خواهید شد.

راستی دلتون می­خواد همین الان صدای واقعی خودتون رو بشنوید؟ لطفاً با کمک دستها از دهان به گوش، یک تونل ایجاد کنید. حالا صحبت کنید. الو الو صدا میاد؟ ۳-۲-۱

 

تبریک می­گم. شما همین الان یک قدم به عشق به صدای خودتون نزدیک شدید.

شاید از خودتون بپرسید که واقعاً چرا باید عاشق صدامون بشیم؟ این چه ربطی به آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری داره؟

به دو دلیل در مسیر آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری باید عاشق صدامون بشیم. دلیل اول اینه که اگه عاشق صدامون باشیم از شنیدنش انرژی خیلی خیلی زیادی می­گیریم. و دلیل دوم اینه که زمانی ما به رشد و پیشرفت در آموزش سخنرانی می­رسیم که بتونیم با دقت سخنرانی­های تمرینی یا واقعی خودمون رو گوش کنیم. اون­وقت ایرادهای زیادی رو پیدا می­کنیم و در صدد اصلاحشون بر میاییم.

حالا که قراره عاشق صدامون بشیم، قدم اولش چی هست؟

خوشبختانه الان تقریباً همه ما حداقل یک گوشی موبایل داریم (حداقل J). به راحتی می­تونیم از ابزار voice recorder موجود در گوشی موبایل برای این تمرین استفاده کنیم. فراموش نکنید که ما با این کار ضمن ساختن مسیر عصبی، به بهبود قابل توجهی در بیان هم می­رسیم. به همین علت این تمرین در آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری واقعاً معجزه می­کنه. ممکنه در چند مرحله اول خیلی خوب صحبت نکنیم. هیچ اشکالی نداره. این هم جزئی از مسیر آموزش سخنرانی هست. فقط بارها و بارها انجامش بدید. تکرار در تمرین، رمز موفقیت شما در مسیر آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری خواهد بود.در حقیقت خودمون عامل رشد خودمون هستیم. نکته مهمی که ما رو به پیشرفت در این تمرین می­رسونه این هست که حتماً باید فایل­های صوتی رو خودمون بصورت کاملاً دقیق گوش کنیم.

اجازه بدید همین الان یک قدم دیگه به عشق به صدامون نزدیک­تر بشیم.

لطفاً همین الان (تأکید می­کنم همین الان) گوشی موبایلتون رو بردارید. ابزار ضبط صدا رو فعال کنید و به صورت بداهه شروع به صحبت کردن کنید. این صحبت شما باید ۳ دقیقه طول بکشه. هر چیزی که به ذهنتون می­رسه بگید. می­تونید نظر خودتون رو در مورد مطالعه این مقاله تا این مرحله بیان کنید. البته تا ۳ دقیقه طولش بدید.

باز هم بهتون تبریک می­گم. خوشحالم از این که اینقدر همراهید و گول ظاهر ساده تمرین­های آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو نمی­خورید. بی دلیل نیست که شما جزء %۳ افراد خاص جامعه هستید.

 

آموزش سخنرانی و فن بیان

 

یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارها برای ضبط و گوش کردن صدا، استفاده از امکان ارسال صدا در شبکه­های پیام­رسان هست. حتماً شما هم حداقل از یکی از شبکه­های مجازی پیام رسان مثل تلگرام و یا واتس­اپ استفاده می­کنید. همونطور که می­دونید در این برنامه­ها، علاوه بر ارسال متن، می­تونیم صدا رو هم ارسال کنیم. البته بیشتر ما ایرانی­ها به دلیل ترس پنهانی که توی دلمون ناشی از قضاوت­های دیگران داریم معمولاً ترجیح می­دیم از ارسال متن استفاده کنیم.

شبکه­ های پیام­ رسان ابزار مناسبی برای تمرین فن بیان و آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری هستند. کافیه مسیر عصبی مورد نیازش رو با تکرار و تکرار برای خودمون بسازیم. بهتون پیشنهاد می­کنم یک قرار مهم با خودتون بگذارید. کمی شجاعت به خرج بدید و به طور کامل نوشتن متن در تلگرام و واتس­اپ رو قطع کنید. از این به بعد فقط صدا ارسال کنید. بعد از مدتی خواهید دید که نوشتن متن چقدر براتون سخت­تر از ارسال صدا هست. اگه ارسال صدا خیلی براتون سخته ابتدا از نزدیکانتون شروع کنید. افراد خانواده و دوستان صمیمی و نزدیک در اولویت هستند. طی یک هفته ارسال صدا رو از نزدیکان به همه تعمیم بدید. اینطوری موفقیت­های چشمگیری در آموزش سخنرانی کسب خواهید کرد.

حالا که تا اینجای مسیر آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری رو با جدیت دنبال کردید وقتش رسیده که کمی از حوزه آسایش خودمون خارج بشیم.

لطفاً همین الان گوشی موبایلتون رو بردارید. تلگرام یا واتس­اپ رو باز کنید و یک پیام صوتی به یکی از نزدیکانتون یا هر شخص دیگه­ای ارسال کنید. اگه دوست داشتید می­تونید این پیام رو برای من ارسال کنید. حتماً بهتون پاسخ می­دم.

این هم آی دی من در تلگرام:    @Mehdi_Sadeghlou

 

این مقاله به زودی به روز رسانی میشود

 

تمرین سوم: فیلم­برداری

در مسیر آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری، تمرین­ها

 

صحبت در جمع­های کوچک

شروع سخنرانی

انتخاب موضوع سخنرانی

چیدن محتوای سخنرانی

تقویت فن بیان و مهارت­های کلامی

 

 

 

 

هدف از سخنرانی

هدف از سخنرانی چیست ؟

هدف از سخنرانی چیست؟ و چطور هدف از سخنرانی را مشخص کنیم؟

 

هدف از سخنرانی

 

هر “صحبتی” را نمیشود سخنرانی نام گذاری کرد… سخنرانی هدف و مسیر مشخصی را دنبال میکند!

پیش از اینکه بخواهیم سخنرانی انجام دهیم لازم است که انگیزه و هدف از سخنرانی را با خودمان شفاف کنیم… و از خودمان سوال کنیم:

قرار است بعد از سخنرانی ما، مخاطبان چه کارهایی انجام دهند؟

آنها برای رسیدن به چه چیزی، پای صحبت ما حاضر شده اند؟

همین حالا، بزرگترین دغدغه مخاطبان چیست؟

چرا می خواهیم سخنرانی انجام دهیم؟

هدف از این سخنرانی چیست؟

چرا اینجا هستیم؟

وقتی به سوالات بالا پاسخ دهیم، خودمان با خودمان شفاف میشویم. انگیزه مان از سخنرانی را پیدا میکنیم، یعنی این که می دانیم دقیقا باید چه نکاتی را رعایت کنیم، تا سخنرانی بهتری داشته باشیم.

سوالات بالا را همیشه همراه خود داشته باشید و قبل از هر سخنرانی از خود سوال کنید و تا قبل از اینکه پاسخ این سوالات را نمیدانید به سخنرانی نروید.

 

 

هدف از سخنرانی

هدف سخنرانی این است که به دیگران آگاهی دهد و به آنها اطلاعاتی بدهد تا بتوانند تصمیمی درست بگیرند. بنابراین:

سخنرانی که بدون هدف و مقصد به سخنرانی میرود، در حقیقت وقت خود و مخاطبان خود را گرفته است

وظیفه سخنران این است که حرکتی در مخاطب خود ایجاد کند، تا مخاطب خودش راه را پیدا کند

همیشه شروع هر کاری، سخت ترین قسمت آن کار است…

اتفاق های خوش آیند وقتی به سراغ ما می آیند که ما در مسیر و در حال حرکت باشیم.

به میلیاردری گفتند:

چطور میلیاردر شدی؟ میلیاردر شدن سخت بود؟

پاسخ داد: میلیاردر شدن اصلا سخت نیست!

میلیونر شدن است که سخت است و زحمت دارد…

بنابراین: شروع هر کاری سخت ترین قسمت آن کار است… وقتی کاری را شروع می کنیم و قدم اول را برمی داریم، قدم های بعدی هم مشخص می شوند می توانیم راه مان را تا رسیدن به مقصد پیدا کنیم.

هدف از سخنرانی

 

 

هدف از سخنرانی همان ایجاد حرکت اولیه است که به مخاطب نیروی ادامه دادن را در مسیر رسیدن به خواسته هایش بدهد.

پیش از هر سخنرانی، این سوالات بالا را از خود بپرسید و اگر پاسخ قانع کننده ایی داشتید، میتوانید آن سخنرانی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

این مقاله به زودی به روز رسانی میشود.

تقویت فن بیان - صادقلو

چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

به شما یک قول بدهم، مقاله چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟ جامع ترین مقاله ایی است که در مورد فن بیان میتوانید در بین مقالات فارسی پیدا کنید!

چگونه فن بیان خود را تقویت کنیم؟

سال­ها پیش، زمانی که اطلاعاتی در مورد مهارت­های ارتباطی و فن بیان نداشتم؛ یکی از بزرگ­ترین دغدغه­ها و چالش­های من، وقتی بود که در اجتماع و بیشتر در محل کار، موقعیت­ها و شرایطی پیش می­آمد و در آن شرایط نیاز بود با شخصی یا اشخاصی صحبت کنم و بتوانم آنها را متقاعد کنم. در بیشتر این موقعیت­ها من مغلوب شخص مقابل شدم و به طور معمول نمی­توانستم به هدف اصلی خودم (که همان متقاعد ساختن شخص یا اشخاص مقابل بود) برسم.

شاید بتوان گفت یکی از رویاهای من این بود که مانند برخی از افراد، بتوانم به راحتی با کمی صحبت کردن، به خواسته­ام برسم و فن بیان قابل قبولی داشته باشم.

اغلب ما، با شرایط و موقعیتی که گفتم مواجه شدیم. در این موقعیت­ها با فرصت­هایی مواجه می­شویم که اگر در آن فرصت بتوانیم خوب صحبت کنیم و به اصطلاح فن بیان خوبی داشته باشیم؛ به موفقیت­های کوچک و بزرگی دست پیدا می­کنیم.و البته اگر هم نتوانیم خوب صحبت کنیم مسلماً فرصت را از دست داده­ایم. اینجاست که فن بیان می­تواند به ما کمک کند تا هیچ فرصتی از دست نرود.

در این نوشته تلاش می­کنم به مواردی اشاره کنم که با دانستن و انجام دادن آنها، از فن بیان خوبی برخوردار خواهیم شد.

اگر تصمیم گرفته­ اید در جامعه فعلی و در دنیای رقابت­های گوناگون موفق شوید؛ نیاز به فن بیان خوبی خواهید داشت. چون بخش زیادی از موفقیت­های ما ناشی از نحوه معرفی کردن، صحبت کردن و به طور کلی فن بیان ما خواهد بود.

همه ما بسیاری از افراد موفق را می­شناسیم که شاید رشته تحصیلی آنها کاملاً مغایر و متفاوت با شغل فعلیشان باشد. اما تنها به واسطه داشتن فن بیان خوب، در حوزه دیگری رشد کرده و موفق شده­اند. در ادامه به چند نفر از افرادی که موفقیت خود را مدیون فن بیان هستند اشاره می­کنم.

عادل فردوسی پور مجری توانمند برنامه ۹۰

دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه شریف

بی شک فن بیان خوب عادل فردوسی پور در کنار علاقه شخصی وی به گزارشگری فوتبال، ابزار مهم موفقیت او محسوب می­شود.

تقویت فن بیان

رضا رشیدپور مجری پر انرژی و توانمند تلویزیون و برنامه حالا خورشید

تحصیل کرده در رشته مهندسی عمران

اگر بیننده یکی از برنامه­های رضا رشیدپور بوده باشید؛ قطعاً متوجه مهارت بی نظیر او در فن بیان و گفتگو کردن

شده­اید.

تقویت فن بیان

حسن ریوندی کمدین و طنز پرداز قهار

دارای مدرک کارشناسی در رشته تربیت بدنی

فن بیان قوی حسن ریوندی، سبب موفقیت او در طنز و استندآپ شده است.

تقویت فن بیان

دکتر مرتضی حیدری گوینده خبر

فوق لیسانس فیزیوتراپی و دکترای مدیریت

فن بیان مرتضی حیدری به حدی عالی است و تسلط وی بر روی گفتگوی بداهه به قدری بالاست که اجرای پر چالش­ترین گفتگوها از جمله مناظره­های انتخاباتی و گفتگوهای ویژه خبری را به او می­سپارند.

 

تقویت فن بیان

 

 

به راستی می­توان گفت فن بیان معجزه می­کند. بی دلیل نیست که اسکاول شین در کتاب خود می­نویسد:

کلام تو عصای معجزه­ گر توست.

اگر به دنبال موفقیت هستی؛ به فن بیان توجه کن. بدون صحبت کردن و بدون فن بیان ، زحمت تو چندین برابر خواهد شد. بدون فن بیان قادر به رقابت و دفاع نخواهی بود. بدون فن بیان ، میدان را برای دیگران خالی می­کنی.

اگر به دنبال موفقیت هستی؛ به فن بیان توجه کن. اگر خواهان رشد و پیشرفت هستی؛ به فن بیان نیاز داری.

و هر کجا در هر موقعیت و جایگاهی که هستی؛ فن بیان تو تعیین کننده میزان موفقیت توست.

و به قول استاد سخن، شیخ اجل، سعدی شیرازی:

تا مرد سخن نگفته باشد      عیب و هنرش نهفته باشد

اگر صاحب هنر هستی، برای ابراز و ارائه آن به فن بیان نیاز داری. اگر فروشنده و یا مدرس هستی؛ به فن بیان نیاز داری. اگر پدر یا مادر هستی؛ به فن بیان نیاز داری. اگر دانشجو یا دانش­آموز هستی؛ به فن بیان نیاز داری.

و به طور کلی اگر در اجتماع زندگی می­کنی یعنی در ارتباط با انسان­ها هستی پس به فن بیان نیاز داری.

 

منظور ما از فن بیان چیست؟

فن بیان از نظر زبان شناس ­ها، خواننده ­ها، مجری­ ها، گوینده­ ها، روابط عمومی­ ها، مدرس­ه ای مهارت­ های ارتباطی و سخنران­ ها تعریف ­های متفاوت و مختلفی دارد. اما تعریفی که من در این نوشته در نظر گرفته­ام این است:

 

فن بیان یعنی بدانیم و بتوانیم طوری صحبت کنیم که:

مخاطب از هم صحبت بودن با ما نه تنها خسته نشود بلکه لذت هم ببرد.  

تقویت فن بیان

کلام ما اثرگذار باشد و بتواند ما را به هدف­مان برساند.

تقویت فن بیان

برای اثرگذاری مخاطب، نیازی به زیاد حرف زدن نداشته باشیم؛ بلکه به اندازه صحبت کنیم و بهترین نتیجه را بگیریم.

تقویت فن بیان

لطفاً دوباره تعریف فن بیان را مطالعه کنید. آیا این تمام هدف ما از صحبت کردن نیست؟ و این خواسته قلبی من بود زمانی که دانشی در حوزه فن بیان و سخنرانی نداشتم. برای آنکه به خواسته­ام در گفتگو برسم، سعی می­کردم به طور مفصّل توضیح دهم و یا حتی مقدمه­سازی داشته باشم. به همین دلیل، در موقعیت­ها خیلی صحبت می­کردم و در نهایت به هدفم و خواسته­ام نمی­رسیدم.

اگر شما هم مثل من، تا الان تصور می­کردید که در گفتگوها برای رسیدن به خواسته خودمان لازم است به طور مفصل توضیح و شرح دهیم؛ لطفاً همین الان این تفکر را اصلاح کنید. چون طبق تعریف بالا، فن بیان مصداق این شعر ماندگار از نظامی است:

با این که سخن به لطف آب است           کم گفتن هر سخن صواب است

آب ار چه همه زلال خیزد             از خوردن پر ملال خیزد

کم گوی و گزیده گوی چون در           تا ز اندک تو جهان شود پر

 

احتمالاً بارها در برنامه­ های تلویزیونی و رادیویی، شاهد گفتگوی مجری با یک مهمان و یا کارشناس بوده­ اید. در بسیاری از اوقات، با اینکه از قبل مهمان و کارشناس مربوطه، در خصوص تمامی مدت زمان در اختیار و مدیریت آن، کاملاً توجیه می­شود اما در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که نمی­تواند به خوبی از زمانش استفاده کند. در نتیجه صحبتش به درازا می­کشد و مجری به ناچار صحبت وی را با گفتن عبارت­های همچون: متشکرم از شما و… ، قطع می­کند.

این نشان می­دهد که به طور معمول در گفتگوها، متوجه خستگی ذهن مخاطب نیستیم و به علت نداشتن برنامه مشخصی (طراحی و پیکربندی) برای صحبت و در نتیجه عدم مدیریت زمان، در نهایت یا به هدف و خواسته خود از گفتگو نمی­رسیم و یا اینکه با صرف چندین برابر انرژی بیشتر به هدف خود می­رسیم.

فن بیان به چه دردی میخوره؟

اگر مهارت گفتگوی موثر و فن بیان را کسب کنیم؛ در موقعیت­های مختلف، در سریع­ترین زمان ممکن صحبت خود را مطرح می­کنیم، به اندازه نیاز در مورد آن توضیح می­دهیم، جمع بندی می­کنیم و به هدف نهایی خود از آن صحبت می­رسیم. با داشتن مهارت فن بیان ، مخاطب یا مخاطبان شما از هم صحبتی با شما لذت خواهند برد و کلام شما هرگز باعث خستگی مخاطب نخواهد شد. همچنین درک و فهم صحبت شما توسط مخاطب کاملاً آسان خواهد بود.

چه کسانی فن بیان خوبی دارند؟

اجازه دهید با چند سؤال مجزا به پاسخ این سؤال برسیم.

به نظر شما از بین افرادی که رانندگی بلدند؛ چه کسانی در رانندگی ماهرتر هستند؟ (یا در اصطلاح دست فرمان بهتری دارند؟)

از میان اشخاصی که شنا بلدند؛ چه شخصی بهتر، راحت­ تر و بیشتر شنا می­کند؟

چه شخصی بازیگر بهتری است؟

از بین بازیکنان فوتبال، کدام بازیکن حرفه­ ای­ تر است؟

در جمع خانم­ های خانه­دار، کدامشان دستپخت بهتر و خوشمزه ­تری دارند؟

حتماً متوجه منظور من شدید. در پاسخ به چند سؤال بالا، به کسانی می­گوییم ماهرتر و یا بهتر که آن کار را بارها بارها و بارها انجام داده­اند.

در حقیقت راننده ماهر، کسی است که بیش از دیگران رانندگی کرده است. این راننده دقیقاً می­داند وقتی به پیچ جاده می­رسد چه رفتاری باید نشان دهد. از کجای پیچ عبور کند. چه تغییراتی در سرعت ایجاد کند. چون بارها و بارها این کار را انجام داده است. پس از این مثال­ها می­توانیم به این نتیجه برسیم که:

کسی ماهرتر است که بیشتر انجامش داده

این اصل در مورد فن بیان و گفتگو کردن هم صدق می­کند. شخصی فن بیان بهتری دارد که به واسطه شرایط محیطی و یا شغلی، بیش از دیگران در موقعیت­های صحبت کردن قرار گرفته است. مانند سخنران­ها، مجری­ها، گوینده­ها، منشی­های حرفه­ای، مسئولین روابط عمومی، معلم­ها و مدرس­ها، بسیاری از فروشنده­های حرفه­ای و سایر افرادی که دارای ارباب رجوع هستند.

به مهمانداران هواپیما دقت کنید. شرایط شغلی آن­ها طوری است که برای صحبت بهتر و رسمی­تر آموزش دیده ­اند و بارها و بارها انجامش داده­اند. ناگزیر بعد از مدتی صحبت عادی آنها هم تغییر می­کند.

تقویت فن بیان

بی­گمان شما هم در صدد این هستید که مهارت­های کلامی و فن بیان خود را تقویت کنید. برای رسیدن به این مقصود، لطفاً انجامش دهید. خیلی انجامش دهید. بیشتر از دیگران انجامش دهید. فراموش نکنید:

کسی ماهرتر است که بیشتر انجامش داده

 

فن بیان قابل یادگیریه؟

تقریباً در تمامی سمینارها، اشخاصی از من سؤال می­کنند که آیا فن بیان ژنتیکی نیست؟ آیا می­توان فن بیان را آموخت؟ آیا فن بیان به درون­گرا یا برون­گرا بودن ما ربطی ندارد؟

و سؤالاتی از این قبیل

بدون شک از این دست سؤالات برای شما هم پیش آمده است. در پاسخ به اینگونه سؤالات، من معمولاً  داستان زندگی خودم را تعریف می­کنم. هنوز داستان ابتدایی این نوشته را به یاد دارید؟ از آن داستان متوجه شدید که من در محل کارم و به طور کلی در اجتماع، بسیار منزوی و خجالت بودم. لطفاً این چند نکته را هم به داستان و اطلاعاتتان در مورد خودم اضافه کنید.

 • از نظر تیپ شناسی شخصیتی، من و تمامی اعضای خانواده­ام (یعنی پدرم، مادرم و برادرم هادی) درون­گرا هستیم. احتمالاً می­دانید که درون­گراها، از تنهایی خودشان و از سکوت بیشترین لذت را می­برند و بیشترین انرژی را می­گیرند. به همین دلیل کودکی و نوجوانی من هم در خانواده و در محیط­های خارج از خانواده، در سکوت و انزوای خودم گذشت. نتیجه آن در بزرگسالی، همچنان سکوت و جمع گریزی بود.
 • میزان خجولی در من بسیار بالا بود. طوری که تقریباً همیشه نظر دیگران برای من بسیار مهم­تر از نظر خودم بود. بنابراین همیشه بر خلاف میل خودم رفتار کردم، بر خلاف میل خودم چیزی گفتم، بر خلاف میل خودم چیزی را پذیرفتم و در طول زندگی، بیشتر اوقات در چارچوب خجالت و رودروایستی (رودربایستی) بودم.
 • به دلایل گفته شده، در گفتن نه به دیگران خیلی ضعیف بودم و بسیاری از موافقت­ها و پذیرش­های من، خلاف میلم بود.

این نکات را بیان کردم تا بدانید که به درون­گرایی و خجالت و مواردی از این دست، نه تنها غریبه نیستم بلکه با آنها زندگی کرده­ام. اما خوشحالم از اینکه بر تمامی این موارد چیره شدم، فائق آمدم و امروز نشانه­ای از آنها در من یافت نمی­شود.

من این پیروزی را مدیون چهار چیز هستم:

آموزش، تمرین، تمرین و تمرین

تقویت فن بیان - صادقلو

البته قبل از این چهار مورد، خواستم. خواستم که تغییر کنم. پس آموزش دیدم و بارها و بارها تمرین کردم.

بنابراین اگر من و هزاران شخص دیگر توانسته­اند فن بیان را یاد بگیرند؛ به طور یقین شما هم می­توانید. البته اگر بخواهید…

پس فن بیان قابل یادگیری است. فن بیان قابل بهبود است. فن بیان قابل ارتقاء و رشد است.

 

چقدر زمان نیاز داره؟

وقتی در مورد مهارت فن بیان صحبت می­کنیم، مانند این است که در کنار دریای پهناوری ایستادیم و تنها پاهایمان را خیس می­کنیم. با این توصیف، لطفاً شما به این سؤال پاسخ دهید:

برای اینکه وجب به وجب و جای جای یک دریای پهناور را طی کنیم، چقدر زمان نیاز است؟

شاید درست نباشد مدت زمان محدودی را برای فراگیری مهارت­های فن بیان و سخنوری تعیین کنیم. چون تسلط بر روی این مهارت­ها به چند مؤلفه بستگی دارد: تیپ شخصی، مدل تربیتی، محیطی که فرد در آن حضور دارد، زمانی که برای این آموزش در نظر می­گیرد و از همه مهم­تر میزانِ خواستن

اجازه دهید در این رابطه شما را از یک خبر بد و یک خبر خوب مطلع کنم.

خبر بد اینکه همانند بسیاری از کشورهای دیگر، ما باید فن بیان و مهارت­های ارتباطی را در کودکی و در دوران تحصیل می­آموختیم. در آن صورت به واسطه آموزش در زمان درست و هزاران بار تمرین در کودکی، بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به روابط، امروز وجود نداشتند.

اما خبر خوب، به علت نبود آموزش صحیح در خصوص فن بیان و مهارت­های ارتباطی در کودکی و به ویژه در سیستم آموزشی، کافیست فقط کمی بهتر از دیگران باشید. یعنی کمی فن بیان داشته باشید. خواهید دید که چقدر سریع رشد خواهید کرد.

اما اگر بخواهم به طور مشخص، مدت زمانی را بیان کنم که در آن زمان بتوانیم به نقطه قابل قبولی در فن بیان برسیم؛ به شما خواهم گفت تنها و تنها هفت هفته یعنی ۴۹ روز تمرین، به حد قابل قبولی شما را در فن بیان ارتقاء خواهد داد.

شما به راحتی می­توانید هر هفته ۳ تمرین مفید فن بیان را انجام دهید. البته لازم است تمرینات به طور روزانه و هفت روز هفته انجام شوند. با این برنامه، بعد از ۷ هفته، شما ۲۱ ابزار مفید فن بیان را در اختیار دارید که این موفقتی شگرف است و به طور یقین وجه تمایز شما با دیگران خواهد شد. فراموش نکنید که فن بیان مهارتی ضروری است که اهمیت داشتن آن به قدری زیاد است که اگر حتی چند برابر این زمان را هم صرف آموزش فن بیان کنیم باز هم بسیار ارزشمند است. چرا که فن بیان ما عامل موفقیت ماست.

 

این مقاله در حال بروز رسانی است

و سرفصل های زیر به زودی تکمیل خواهند شد

 

حالا چیکار کنم؟

 • اولین قدم در مسیر تقویت فن بیان: ضبط صدا
 • شناخت و تقویت صدا
 • دام یکنواختی و ایجاد لحن
 • اضافات کلامی

 

 

چگونه سخنرانی کنیم؟ گام های آموزش سخنرانی

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟ افراد زیادی را می شناسم که به اندازه کافی دانش و تجربه در زمینه شغلی خودشان دارند اما ابزار ارائه آن را ندارند.

انسان هایی که برای به دست آوردن دانسته هایشان، تجربیات بسیاری را کسب کرده اند.

وقتی با اینگونه افراد برخورد می کنم، به طور معمول یک سؤال را مطرح می کنند:

اگر شما هم به دنبال جواب این پرسش هستید؛ در زمان و محل مناسبی قرار گرفته اید.

به شما تبریک می گویم که به دنبال ارتقای مهارت های ارتباطی خود هستید و از شما متشکرم که تلاش می کنید با کسب مهارت سخنرانی، دانش خود را به دیگران منتقل کنید.

اما واقعا چگونه می توانیم سخنرانی کنیم؟

تصور بسیاری از افراد در مورد سخنرانی این است که:

سخنرانی، مخصوص آدمهای خاص است و خارج از توانایی من است.

در این خصوص باید بگویم که این تصور کاملاً اشتباه است.

 هر چند برخی از انسان ها با توجه به محیط رشد و تربیت، خانواده و مدرسه، و نوع شغل، دارای قدرت بیان بالاتری نسبت به دیگران هستند؛ اما این به آن معنی نیست که سخنرانی هم مخصوص آنهاست و دیگران نمی توانند مهارت آن را کسب کنند.

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهم.

سخنرانی یک مهارت است مانند سایر مهارت های دیگر

چگونه سخنرانی کنیم؟

آیا این صحیح است که بگوییم مهارت رانندگی مخصوص گروه خاصی از انسانهاست؟

آیا درست است که شخصی ادعا کند ورزش شنا، ویژه افراد خاصی است؟

و یا می توان گفت تنها عده خاصی از مردم اجازه دارند مهارت تایپ ده انگشتی را بیاموزند؟

مسلماً پاسخ تمام سؤالات بالا منفی است.

بنابراین مهارت سخنرانی هم مانند سایر مهارت ها، مهارتی اکتسابی است که هر شخصی با آموزش و تمرین، آن را کسب خواهد کرد.

اما کسب مهارت سخنرانی نیز مانند دیگر مهارت ها، شامل مراحلی می شود که در ادامه توضیح خواهم داد.

چگونه سخنرانی کنیم؟

گام اول: آموزش ببینید.

ممکن است شما در نوجوانی، رانندگی را از پدرتان آموخته باشید.

بدون شک این آموزش، اعتماد به نفس شما را در رانندگی افزایش خواهد داد.

اما آیا همین آموزش، برای دریافت گواهینامه و همچنین رانندگی حرفه ای در شهر کافی است؟

مسلماً خیر. پس در مسیر تبدیل شدن به شخصی که به راحتی بتواند در شهر رانندگی کنید، گام اول آموزش است.

در سخنرانی هم همین اصل حاکم است. آموزش سخنرانی ، در مسیر تبدیل شدن به سخنران حرفه ای، اولین قدم محسوب می شود.

بنابراین همانطور که برای آموزش رانندگی، آموزش شنا و یا آموزش هر مهارت دیگری برنامه ریزی می کنید؛ برای آموزش سخنرانی هم برنامه ریزی کنید.

اکنون روش های متداول آموزش سخنرانی(چگونه سخنرانی کنیم ) را بررسی می کنیم.

آموزش سخنرانی از طریق مطالعه

یکی از روش های متداول برای آموزش و کسب دانش در هر مهارتی، تهیه کتاب های مفید در آن حوزه و مطالعه آنهاست.

اگر به دنبال کتاب هایی در خصوص آموزش سخنرانی هستید، جستجو در سایت کتابخانه ملی ایران می تواند به شما کمک کنید.

کافیست در قسمت موضوع، واژه “سخنرانی” را وارد کنید تا لیست کتابهای نشر شده در این حوزه به شما نمایش داده شود.

بدون شک، کتاب الفبای سخنرانی در این خصوص نیز منبع قابل قبولی برای آموزش محسوب می شود.

همچنین مطالعه مقالاتی همچون نوشته های آموزشی در سایت sadeghloo.com نیز مفید خواهد بود.

آموزش سخنرانی از طریق الگوبرداری

اگر به دنبال نتایج سریع تری هستید؛ آموزش سخنرانی از طریق الگوبرداری روش مناسبی خواهد بود.

در این روش تنها کافیست با دقت بسیار بالایی به سخنرانی ها توجه کنید و هر بار سعی کنید با انجام تصویرسازی ذهنی، خود را جای سخنران تصور کرده و گفته های او را تکرار کنید.

برای الگوبرداری می توانید بصورت حضوری در سخنرانی ها و سمینارها شرکت کرده و یا فیلم سخنرانی ها را تماشا کنید.

وبسایت TED.com یکی از بهترین منابع ویدیویی برای تماشای فیلم سخنرانی ها و الگوبرداری از آنهاست.

آموزش سخنرانی از طریق شرکت در دوره ها و کارگاه های آموزشی

به جرأت می توان گفت این بهترین و سریع ترین روش برای فراگیری مهارت سخنرانی است.

از آنجاییکه به طور معمول در کارگاه های آموزش سخنرانی، بعد از هر آموزش، تمرین های گروهی از جمله تمرین سخنرانی در جمع انجام می شود لذا آموزش به این روش بسیار مؤثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

اگر این سؤال که ” چگونه سخنرانی کنیم؟ ” برای شما نیز پیش آمده است؛ راهکار آموزش حضوری، بهترین گزینه است.

گام دوم: تمرین کنید.

در کسب مهارت ها، مهم ترین اصل، تمرین تمرین و تمرین است. در این رابطه جمله ای را از یکی از دوستانم یاد گرفتم که می گفت:

توانا بود هرکه تمرین کند.

اگر شنا را بصورت تئوری نزد بهترین مربیان بیاموزید؛ شناگر نخواهید شد مگر اینکه در آب شنا کنید.

اگر رانندگی را در کلاس های تئوری فراگیرید، هرگز راننده نخواهید شد مگر آنکه به طور عملی پشت فرمان خودرو نشسته و رانندگی کنید.

اگر سخنرانی را از طریق مطالعه و یا الگوبرداری آموختید، هرگز سخنران نخواهید شد مگر آنکه در جمعی شروع به تمرین سخنرانی کنید.

پرسش ابتدایی را به یاد دارید؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

اگر به دنبال پاسخ به این سؤال هستید؛ بعد از فراگیری نسبی، بلافاصله شروع به تمرین سخنرانی کنید.

پس تمرین، تمرین و تمرین کنید.

تمرین را از صحبت در جمع های کوچک مانند همکاران، همسایگان، هم صنف ها و هم کلاسی ها آغاز کنید.

در هر فرصت، سعی کنید بخشی از آموخته هایتان را اجرا کنید.

مهم ترین اصل در تمرین آن است که بعد از انجام، از آن بازخورد بگیرید.

به نحوه اجرایتان خوب فکر کنید و سعی کنید اصلاحاتی را برای صحبت تمرینی خود در نظر بگیرید.

چگونه سخنرانی کنیم؟

گام سوم: شروع به سخنرانی کنید.

آموزش رانندگی شما زمانی تکمیل خواهد شد که خودتان به تنهایی خودرو را برانید.

این اصل در مورد سخنرانی نیز صدق می کند. اکنون که مواردی از سخنرانی را آموختید و تمرین کردید، شروع به اجرای سخنرانی در صحنه واقعی کنید.

فراموش نکنید که بسیاری از تجربیات را در حین اجرا به دست خواهید آورد.

قطعاً در اولین سخنرانی، خواهید ترسید. مهم نیست. همانطور که در اولین رانندگی نیز ترسیدید.

مهارت شما در حال تکامل است. پس حتی اگر می ترسید باز هم انجامش دهید.

این مهم ترین قانون در کسب مهارت سخنرانی است.

و اینگونه شما مهارت سخنرانی را کسب خواهید کرد.

با در اختیار داشتن این ابزار گران قیمت، شما در جمع ها می درخشید و شناخته خواهید شد.

در این نوشته به این سؤال پاسخ داده شده:

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟

چگونه سخنرانی کنیم؟